Do Myślenic na narty

Narciarstwo to sport, którego popularność w Polsce nie gaśnie, nawet w obliczu coraz słabszych zim z mniejszą ilością śniegu niż dawniej. Jednak w naszym kraju wciąż znajduje się sporo wyciągów narciarskich zapewniających dobrą zabawę miłośnikom białego szaleństwa oraz przyzwoity zarobek właścicielom. Myślenice to miasteczko w Małopolsce, kilkadziesiąt kilometrów na południe od Krakowa. Przez wielu miasto jest uznawane za pierwsze przedmurze gór – już kilka kilometrów na Myślenicami rozpoczyna się Beskid Wyspowy, następnie Gorce, Pieniny, a w końcu Tatry. Jednak klasyfikowanie Myślenic jako miasteczka góralskiego wydaje się być mocno przesadzone. Niemniej jednak, teren wokół miasta jest pofałdowany i usiany licznymi wzgórzami. Największym z nich jest góra Hełm, na której znajduje się słynny wyciąg narciarski.

Góra Hełm to ciekawe miejsce dla narciarzy, choć dla odwiedzających to miejsce po raz pierwszy może być nieco myląca. Na jej zboczach znajdują się bowiem dwa wyciągi krzesełkowe. Jeden z nich, którego dolna stacja znajduje się w dzielnicy Zarabie, w pobliżu centrum miasteczka, raczej nie jest wykorzystywany przez narciarzy – jest czynny przez cały rok i służy głównie leniwym turystom, chcącym dostać się na szczyt góry Hełm oraz miłośnikom górskiej jazdy na rowerach czy downhillu. Na drugi wyciąg – przystosowany do potrzeb narciarzy – jest nieco ciężej dotrzeć. Jego dolna stacja znajduje się bowiem na zupełnym uboczu miasta, a prowadzi do niej wąska leśna droga. Sam stok – raczej niedługi – posiada kilka niewątpliwych zalet. Po pierwsze, jest dość przyjemny i całkiem stromy, co zapobiega zatrzymywaniu się narciarza podczas jazdy. Jest też z reguły dobrze przygotowany. Przy dobrej pogodzie stok zapewnia również ładne widoki na miasto Myślenice i okoliczne wzgórza.

 

Dużym plusem jest również niewielka odległość od Krakowa, dzięki czemu mieszkańcy tego miasta często wybierają Myślenice na krótkie, jednodniowe, a nawet popołudniowe wypady na narty. Można jednak spędzić w Myślenicach również dłuższy czas. Jakie noclegi w Myślenicach oferują narciarzom? Miasto nie jest może wielkim kurortem turystycznym, niemniej jednak miejsc noclegowych w nim nie brakuje. Na bazę noclegową składają się pensjonaty, hotele czy motele, a także miejsca w prywatnych kwaterach. Znalezienie wolnego miejsca w dobrej cenie i przyzwoitych warunkach nie powinno stanowić problemu nawet w sezonie.