Karpacz – od poszukiwaczy złota do turystów

Karpacz to miejscowość, której historia zaczęła się głównie dzięki walońskim poszukiwaczom złota i minerałów. Rozwój osady nastąpił głównie jednak przez turystów, którzy w drugiej połowie XIX wieku zaczęli licznie tutaj napływać. Już wtedy powstała tutaj bardzo bogata baza noclegowa. W jej skład w samej tylko górnej części miasta znajdowało się wówczas aż 12 hoteli i 54 pensjonaty. Były one w stanie zapewnić prawie tysiącowi przyjezdnych wygodne noclegi. Karpacz w tej chwili to miejscowość w której nie brakuje zabytkowych obiektów – i to takich, które są oficjalnie wpisane na listę zabytków.

W pierwszej kolejności jest to po prostu samo miasto, które pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Kolejnym bardzo słynnym budynkiem jest tak zwana Świątynia Wang. Tak naprawdę jest to sprowadzony z norweskiego miasta Vang drewniany kościółek ewangelicki. Sprowadził go król Prus, Fryderyk Wilhelm IV i poświęcił w 1844 roku. Obok świątyni znajdziemy cmentarz z murem oporowym. Dalej warto zobaczyć kilka starych budynków a wśród nich dworek myśliwski znajdujący się na ulicy Gimnazjalnej, chałupę przy ulicy Konstytucji 3 Maja oraz przy tej samej ulicy – karczmę sądową i murowano-drewniany dom. Również przy ulicy Karkonoskiej znajdziemy interesujący, drewniany budynek pochodzący z XIX wieku. Nie zaszkodzi również zwiedzić dawnego domu wycieczkowego, w którym obecnie mieści się Hotel „Rezydencja” oraz Pensjonat „Patria”.

W górach znajdziemy również kilka zabytkowych schronisk. Jedno z nich to znajdujące się nad Małym Stawem schronisko „Samotnia”, które pochodzi z połowy XIX wieku. Drugie jest schronisko „Strzecha Akademicka” zbudowane z drewna w 1907 roku. Jeśli już będziemy w górach, możemy również zdobyć Śnieżkę, czyli najwyższy szczyt w Karkonoszach położony na granicy polsko-czeskiej. Ma on wysokość 1602 metrów nad poziomem morza. Tam znajdziemy także drewnianą, XVII-wieczną kapliczkę świętego Wawrzyńca, która sprawiła, że Karpacz stał się elementem szlaku tak zwanej turystyki pielgrzymkowej. Warto także wybrać się na nieczynną obecnie stację kolejową. Ma ona swoje początki już w 1985 roku, kiedy to wjechał na nią pierwszy pociąg. W 1924 rozpoczęto budowę nowego dworca. Ukończoną ją rok później i w tej formie stacja pozostała do dziś. Współcześnie mieści się tam Miejskie Muzeum Zabawek oraz biblioteka miejska.